कक्षा 9 - जीवविज्ञान: Difference between revisions
From Vidyalayawiki
No edit summary Tags: Reverted Visual edit |
No edit summary Tags: Reverted Visual edit |
||
| Line 11: | Line 11: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|संक्रामक रोग | |||
|- | |||
| | | | ||
|स्वास्थ्य | |||
|} | |} | ||
Revision as of 15:14, 19 July 2023
| Topic | विषय |
|---|---|
| Chloroplast | हरितलवक |
| Plastid | लवक |
| संक्रामक रोग | |
| स्वास्थ्य |